Godziny otwarcia

W sezonie od 15 Maja do 15 Września:

 • 7 dni w tygodniu od 10.00 - 17.00

Poza sezonem:

 • Poniedziałek nieczynne dla zwiedzających
 • Wtorek: 8.00 - 16.00
 • Środa - Piątek: 8.00 - 15.00
 • Sobota: 9.00 - 15.00
 • Niedziela i święta: 10.00 - 14.00

Muzeum zamknięte:

 • I Dzień Bożego Narodzenia
 • I Dzień Wielkanocy
 • Nowy Rok
 • Wszystkich Świętych

Pozostałe dni świąteczne od 10.00 - 14.00

Niepełnosprawni
ZE WZGLĘDU NA ZABYTKOWY CHARAKTER BUDYNKÓW OBIEKTY NIE SĄ W PEŁNI DOSTOSOWANE DLA OSÓB O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
BIP BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
brodnica URZĄD MIEJSKI W BRODNICY
Logo biblioteka
MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. IGNACEGO ŁYSKOWSKIEGO W BRODNICY
BDK BRODNICKI DOM KULTURY

Życzenia z okazji Świat Bożego Narodzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartoszz Markuszewski   
piątek, 15 grudnia 2017 00:00

Muzeum w Brodnicy uprzejmie informuje, iż w dniu 24.12.2017 r. (Wigilia) wszystkie obiekty naszej instytucji czynne będą w godzinach od 1000do 1300;

Natomiast 26.12.2017 r. Muzeum zaprasza do odwiedzin w godzinach od 1000do 1400.

Serdecznie zaparaszamy !!!

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

składamy Państwu serdeczne życzenia

wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery,

ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.

Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,

towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok.

 

Życzy Dyrektor wraz z pracownikami Muzeum w Brodnicy

Poprawiony: piątek, 15 grudnia 2017 15:48
 
Bogurodzica - Królowa - Matka. Różne twarze Marii. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
piątek, 20 października 2017 13:42

Muzeum w Brodnicy zaprasza na wystawę pt.:


Bogurodzica - Królowa - Matka. Różne twarze Marii

Matka Boska Częstochowska, obraz olejny na desce, autor nieznany, II poł. XIX w. , warsztat rzemieślniczy, Częstochowa

Fot. Edward Koprowski

Wystawa czasowa Muzeum w Brodnicy, której współorganizatorem jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie,użyczające zbiory zaprezentowane na wystawie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 17 listopada 2017 o godz.18.00 w Bramie Chełmińskiej, przy ul. Mały Rynek 4

Wystawa ukazuje postać Matki Boskiej w polskiej kulturze ludowej poprzez ukazanie mnogości wizerunków Matki Boskiej oraz uporządkowanie kalendarza świąt maryjnych, zaprezentowanie ludowych legend związanych z postacią Maryi oraz maryjnego zielnika.

Postać Matki Boskiej zajmuje szczególne miejsce w ludowej religijności ale także obrzędowości i wielu sferach codziennego życia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Próba oswojenia postaci Maryi jako szczególnie bliskiej ludziom, matki, będącej pośredniczką między człowiekiem a Bogiem zaowocowała niezwykłym bogactwem i różnorodnością wyobrażeń i przedstawień tej świętej osoby.

Rok 2017 ogłoszony został w kościele katolickim Rokiem Maryjnym. Równolegle obchodzimy rocznice: trzechsetlecia Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz 140 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Wystawa związana jest również z obchodami XXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej organizowanymi przez Parafię Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Muzeum w Brodnicy.


alt

Poprawiony: czwartek, 23 listopada 2017 14:43
 
ARCHITEKTURA CEGLANA NA POBRZEŻU BAŁTYKU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
czwartek, 17 sierpnia 2017 11:47

ARCHITEKTURA CEGLANA NA POBRZEŻU BAŁTYKU

Piękno architektury ceglanej, licznie reprezentowanej na terenie pobrzeża Morza Bałtyckiego, niejednokrotnie jeszcze średniowiecznej, zachwyca po dzień dzisiejszy. Ten budulec, pierwotnie kojarzony z reprezentacyjnością wyższych sfer, m.in. z uwagi na kolor czerwony, uznany został za materiał ekskluzywny o szczególnym znaczeniu dla władców. Tajemnice architektury ceglanej przedstawione są na ekspozycji, prezentującej wyniki badań naukowych nad znaczeniem kolorytu cegły oraz jej użycia. Ekspozycja przygotowana przez Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen z Bonn pod kierownictwem dwóch ekspertów: prof. Christofera Herrmanna i prof. Matthiasa Müllera.

Muzeum w Brodnicy - piwnice zamku krzyżackiego,ul. Zamkowa 1

Wystawa składa się z 36 plansz w języku polskim.

Od drugiej połowy XII wieku wzniesiono w regionie, na którym oprócz narzutowych kamieni polnych prawie nie było naturalnego kamienia, monumentalne budowle z czerwonych i żółtych wypalonych kamieni sztucznych - cegieł. Technika ta została udoskonalona podczas budowy wspaniałych od strony artystycznej katedr, kolegiat, kościołów parafialnych i klasztornych, ale również reprezentacyjnych zamków, ratuszy i domów mieszczańskich. Znaczące przykłady tego rodzaju budowli można znaleźć nad Dolną Wisłą, takie jak Zamek w Malborku oraz nie mniej imponujący Kościół Mariacki w Gdańsku.

Pejzaż architektury ceglanej południowego wybrzeża Bałtyku jako europejski, ukształtowany ręką człowieka krajobraz kulturowy wysokiej rangi, jest dzisiaj nie tylko atrakcją dla turystów z całego świata, lecz stanowi także istotną część wspólnej tożsamości mieszkańców makroregionu. Co najmniej od przełomu lat 1989/90 badania naukowe nie zatrzymują się na granicach, ale wykazują się silnie integrującym ponadnarodowo działaniem historyków sztuki, badaczy architektury i historii.

Poprawiony: czwartek, 17 sierpnia 2017 12:32
 
Iwano - Frankiwsk 24/7 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
wtorek, 11 lipca 2017 10:09

BURMISTRZ BRODNICY JAROSŁAW RADACZ

MER IWANO - FRANKIWSKA RUSLAN ROMANOVYCH MARTSINKIV

DYREKTOR MUZEUM W BRODNICY MARIAN MARCINIAK

zapraszają na wystawę


IWANO - FRANKIWSK 24/7


24 GODZINY Z ŻYCIA IWANO - FRANKIWSKA

 

Wystawa zorganizowana w ramach XII Międzynarodowego Jarmarku Ekologicznego

"Jarmark z Królewną Anną" - Brodnica 2017.

Zadanie dofinansowane ze środków Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu


Fot. Volodymir Harmatyuk

Wystawa "Iwano - Frankiwsk 24/7. 24 godziny z życia Iwano - Frankiwska" oddaje atmosferę miasta, które wciąż się rozwija jest w ciągłym ruchu. Przez tydzień siedmiu fotografów (każdy z nich pracował przez 24 godziny) dokonało próby uchwycenia niezwykłych chwil z życia miasta i jego mieszkańców. powstała ekspozycja stanowi dowód nieustających procesów twórczych zachodzących w mieście.

Organizatorzy wystawy:

Centrum Sztuki Współczesnej w Iwano - Frankiwsku

Wydział Kultury i Rada Miejska w Iwano - Frankiwsku

Kuratorzy wystawy:

Iryna Klystiuk, Siergiej Horichok

Poprawiony: czwartek, 27 lipca 2017 09:56
 
Centrum Edukacji Ekologicznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Markuszewski   
środa, 17 kwietnia 2013 14:32

2013-04-17

Muzeum w Brodnicy zaprasza do zwiedzania "Centrum Edukacji Ekologicznej" usytuowanego w XVII - wiecznym spichlerzu.

Grupy zorganizowane (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym 56-49-505-70) mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez pracującego w Muzeum przyrodnika. Placówka dla zwiedzających otwarta jest od od poniedziałku do piątku w godz. od 1000 do 1400 oraz w soboty (900 - 1500) i niedziele (1000 - 1400). Wstęp do CEE jest bezpłatny.

Nadrzędnym celem edukacyjnym wystawy jest ukazanie miejsca człowieka jako gatunku dominującego w szeroko rozumianym środowisku przyrodniczym oraz roli rozwoju cywilizacyjnego w charakterze eksploatacji środowiska.

Wystawa podzielona na trzy tematyczne części,  przedstawia kolejno: I poziom - najwcześniejszy etap rozwoju społeczności ludzkich (myśliwsko - zbieracki) na naszym terenie - wystawa "Życie codzienne mezolitycznych z Mszana sprzed 10 000 lat". Wystawa w przystępny i nowatorski sposób ukazuje życie codzienne człowieka w czasach, gdy był integralną częścią środowiska przyrodniczego. Składa się ona z pełnowymiarowej rekonstrukcji obozowiska mezolitycznych myśliwych. Eksponaty na niej prezentowane stanowią wierne repliki narzędzi i przedmiotów używanych przez omawianą społeczność.

II poziom - ukazujący lokalne środowisko przyrodnicze w sposób "wyidealizowany" - to jest tak, jak wyglądałaby przyroda bez ingerencji i obecności człowieka. Ta część ekspozycji bazuje na ponad 100 okazach wypchanych ptaków, ssaków i innych zwierząt zgromadzonych przez Muzeum w Brodnicy i Brodnicki Park Krajobrazowy. Ukazuje bogactwo świata roślinnego oraz środowisk wodnych - jezior i rzeki (poprzez dwa olbrzymie akwaria). Ta część wystawy i wykorzystuje współczesne możliwości techniczno - sprzętowe np. multimedialne kioski informatyczne, czy sprzęt audio video.

Poziom III przedstawia skutki działalności człowieka - zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, jakie poczynił on wraz z rozwojem cywilizacyjnym, jednocześnie wskazując kierunki i możliwości naprawy lub minimalizowania szkód. Poziom ten ma uświadamiać zwiedzających o konieczności ochrony przyrody poprzez systematyczne działania, które powinien podejmować każdy z nas.

Powstała ekspozycja swym oddziaływaniem obejmuje tym samym nie tylko region brodnicki, ale i województwo kujawsko - pomorskie.

Przedsięwzięcie to jest uniwersalnym, nowatorskim i jedynym w województwie projektem mającym na celu przekazywanie kompatybilnej wiedzy przyrodniczej przy pomocy nowoczesnych technologii i skierowanym do wszystkich odbiorców, bez względu na wiek, poziom wiedzy i wykształcenia. Grupami docelowymi, do których szczególnie kierowany jest przekaz wystawy są: turyści, młodzież szkolna, przyrodnicy itp.

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na poniższym linku:

www.cee.brodnica.pl

Poprawiony: środa, 19 lutego 2014 09:22
 


Plan Zabytków brodnickich

mapka

Wirtualne wycieczki

Księga gości - najnowsze wpisy

 • Zachęcamy wszystkich internautów odwiedzających na...
  By Administrator

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości